Jak digitalizaci uchovat

Převodem analogových VHS nebo jiných kamerových pásků do digitální podoby se již záznam stává stálým a nepodléhá jakémukoliv zhoršení kvality v průběhu času. To se u analogových ale dějě a proto digitalizujeme! Nicméně i v dnešní době, když máme rodinná videa jako datové/počítačové soubory uloženy někde na pevném disku počítače musíme brát zřetel na bezpečnost a zálohování. Kdykoliv se může stát, že vám počítač přestane pracovat a vy už svá videa nikdy neuvidíte.

Nejprve se tedy podívejme na jaké datové nosiče lze digitalizované VHS uložit.

DVD

DVD

DVD disk je optické médium které obvykle nahrávám max. 2hod video záznamu ve formátu DVD Video (soubory VOB). DVD vydří údajně i 100let při správném skladování, ale já říkám max. 10let. 

Hrozí zde i další problémy jako nechtěné poškrábání čtecí vrstvy při neopatrném zacházení a i možnou ztrátu dat.

Pokud chcete dát někomu digitalizaci jako dárek, asi jasná volba, ale vždy myslete na to abyste data měli ještě někde jinde na jiném médiu.

DVD Data Tresor disk

DVD Data tresor Disc

Vypadá stejně jako obyčejný DVD disk, jen s tím rozdílem, že je vyráběn speciální technologií a disk tak nepodléhá stárnutí / korozi jako DVD. Je také UV odolný a odolný proti vlhku, magnetismu, teplu, radiaci.

Problém s tímto médiem je ten, že jej lze použít pouze ve vybraných DVD mechanikách a tak byste si digitalizaci doma nejspíše nepustili.

Jako archivační médium je to dobrá volba (pokud máte mechaniku)

Externí HDD

Externí HDD a SSD

Počítačový komponent v různých velikostech, kvalitě a provedení (SSD, HDD apod.). Mechanicky jej z vnější strany tak snadno nepoškodíte jako DVD. Ovšem problém by nastal (zejména u HDD) kdyby vám spadnul nebo jste do něj bouchly za chodu. U klasických externích HDD je uvnitř citlivá mechanika, který zapisuje na tzv. plotny a ty si právě nárazem můžete poškodit a přijít o data. Může se stát, že poškození vznikne také elektronickou cestou (přepětí apod.)

Když mám data na externím HDD/SDD VŽDY je mám ještě někde jinde. Nikdy nevíte kdy vám disk upadne :).

Interní HDD

Interní HDD a SSD

Je vlastně počítač. Když ukládáte data do počítače, ukládáte je na HDD nebo SSD a platí stejná pravidla jako u externích HDD/SSD. Zde dost pravděpodobně nebude docházet k možnosti, že by vám upadl, protože je zabudovaný ve vašem počítači.

Data jsou zde docela bezpečně uložena, ale nikdy nevíte. Zlaté pravidlo "mít data vždy 2x"

Flash drvie

Flash drive

Přenosné zapisovatelné médium bez pohyblivých částí. Vydrží pády, bouchání atd. Dá se srovnat s SSD ovšem v menších velikostech

Flash disky mají takovou zvláštnost, tak jak se ponožky zrácí v pračce, tak se Flashky ztrácejí ze stolu.

NAS

NAS

První bezpečné úložiště vašich dat. Data jsou zde uložena na dvou Interních HDD přičemž jeden je kopii druhého. Máte tedy již hotovou zálohu. NAS bývá umístěn v serverovně nebo v místnosti s rozvodem internetu a je k němu zvdálený přístup. 

Tyto věci příliš často nestěhujeme (takže nespadnou) a také obsahují spousty ochranných prvů na přepětí apod. Pokud tedy nevyhoříte (a to bych vám opravdu nepřál) jsou zde vaše data v bezpečí.

Cloud

CLOUD

Nejbezpečnější uložení je v tzv. Cloudu. Jedná se o systém vzájemně propojených datových stanic, které se navzájem zálohují a je tedy téměř nemožné abyste o data přišli. Problém bývá v tom, že tyto stanice jsou instalovány přímo "v internetu" a nahrávat  desítky gigabajtů digitalizovaných dat přes internet může být na některých připojeních docela obtížné.

 

Co si tedy vybrat?

Osobně mám data hned 3x. 1x v notebooku, 1x na NASu a 1x na externním HDD. Vždy doporučuji mít všechna důležitá data min. 2x a to na různých fyzických umístěních. Např. 1x HDD v práci a 1x HDD doma. Osobně upřednostňuji zálohovat na interní a externí HDD kvůli poměru ceny a velikosti.

Pro své klienty poskytuji službu MOJE ZÁLOHA, kde jsou vaše data v NAS systému a přístupné neustále online.

 

MÁM ZÁJEM O DIGITALIZACI

 

 

Zpět na funkce